Uczymy się międzypokoleniowo i przez całe życie

 

12 czerwca 2024 roku, tuż przed rozpoczęciem wakacji w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się kolejne ciekawe wydarzenie zrealizowane w ramach projektu „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”. Tym razem osoby dorosłe oraz seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ziemi Kozielskiej” spotkali się z młodymi ludźmi – uczniami II Liceum Ogólnokształcącego a jednocześnie wolontariuszami szkolnej grupy „Volontarius”, by zastanowić się nad wartością idei całożyciowego uczenia się. Uczniom towarzyszyły opiekun i twórca grupy wolontaryjnej p. Grażyna Całek-Zawadzka oraz Dyrektor Szkoły p. Katarzyna Arcieszewska-Stępień. Na miejscu zameldowały się oczywiście także organizatorki, członkinie powiatowego zespółu projektowego p. Katarzyna Paprotny – doradca zawodowy Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu a jednocześnie powiatowy specjalista ds. merytorycznych i sieci oraz p. Barbara Nieckarz reprezentująca Powiatowy Urząd Pracy i jednocześnie pełniąca funkcję powiatowego eksperta ds. rynku pracy.

Spotkanie warsztatowe międzypokoleniowego uczenia się dla seniorów/osób dorosłych i młodzieży  pn.: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na zawsze młodzi – czyli o tym, jak nauka łączy pokolenia” rozpoczęli Kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu p. Aurelia Stępień oraz Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego dr Ireneusz Wiśniewski. Witając uczestników warsztatów opowiedzieli zebranym jednocześnie o celach i założeniach projektu.

Warsztat poprowadziła dla nas p. Agnieszka Wojtal – pedagog, wychowawca, trener biznesu, na co dzień związana z Instytutem Badań Edukacyjnych.

Uczestnicy warsztatu rozmawiali o formach uczenia się tj.: kształcenie formalne, nieformalne oraz pozaformalne i ich znaczeniu oraz wartości w przebiegu życia społecznego, zawodowego i prywatnego. Zastanawiali się wspólnie także nad tym, czy w ogóle istnieje jakaś granica dla uczenia się?

Spotkanie warsztatowe pozwoliło uczestnikom na wymianę wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Dzięki kolejnym ćwiczeniom, seniorom oraz młodzieży udało się nie tylko odkryć najmocniejsze strony poszczególnych pokoleń, wartości, którymi się kierują, ale także wspólnie zastanowić się, czego mogą się od siebie nawzajem nauczyć oraz jak czerpać z międzypokoleniowych doświadczeń w projektowaniu własnego życia. W trakcie spotkania bez wątpienia przełamano wiele stereotypów dotyczących poszczególnych grup wiekowych i wzajemnego postrzegania swoich zasobów.

Bardzo ciekawa i intersująca okazała się dla wszystkich także niesamowicie bogata w informacje prezentacja dotycząca charakterystyki poszczególnych pokoleń z ostatniego stulecia. Pozwoliła ona dostrzec, jak bardzo różne okoliczności i doświadczenia wpływają na projektowanie naszego życia a także ścieżek karierowych.

Spotkanie obfitowało w możliwości zdobycia rzetelnej wiedzy o dostępnych formach uczenia się i fascynujących metodach tj. np. Cykl Kolba, jednak przede wszystkim w ogrom praktycznych ćwiczeń, które pozwalały na jednoczesne odkrywanie swojego potencjału, refleksje dotyczące własnych celów a  przy tym także doskonałą zabawę i integrację.

Warsztaty przekroczyły oczekiwania uczestników. Wszyscy deklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych tego typu przedsięwzięciach. Zebrani otrzymali także pamiątkowe upominki promujące ideę całożyciowego uczenia się. Dziękujemy wszystkim za obecność i niesamowitą aktywność.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia - kliknij więcej

 



« Wróć