Seminarium Naukowe

 

Sztuczna Inteligencja była tematem seminarium naukowego, które 7 marca 2024 r. odbyło się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie – Koźlu. Ponad 140 uczestników przeniosło się w świat AI.

Uczestników seminarium powitała p. Maria Staliś- dyrektor ZSTiO w Azotach …Sztuczna inteligencja, choć wciąż pozostaje dla wielu tajemnicza i niezrozumiała, staje się rzeczywistością naszego codziennego życia. Od algorytmów, które  rekomendują nam filmy do oglądania po autonomiczne pojazdy,  AI wkracza do naszych domów, miejsc pracy i społeczności. Jest  jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów współczesnej nauki i technologii. To właśnie dzięki niej możemy zrewolucjonizować wiele dziedzin życia – od medycyny i edukacji, po biznes i przemysł.

Jednak wraz z tymi możliwościami przychodzą również wyzwania. Trzeba pamiętać o etyce i bezpieczeństwie w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji. Jakie są granice tego, co można stworzyć? Jak można zapewnić, że sztuczna inteligencja będzie służyć ludzkości, a nie ją zastępować?…

Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć zaproszeni prelegenci, którzy mieli bardzo ciekawe i interesujące wystąpienia: Pani Alicja Górska Prezes Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego i Pan Tomasz Starowicz- „Sztuczna inteligencja. TAK, ale…”; przedstawiciele biznesu: z firmy ETP Elektro Sp. z o.o. Bierawa -Pan Sebastian Sitarz – Kierownik Działu Technologii i Rozwoju Produktu i Pan Adam Kruszewski z działu Marketingu- „Sztuczna inteligencja w przygotowaniu produkcji i na co dzień”, z firmy Jokey Poland Sp. z o o.  w K-Koźlu -Pan  Kasjan Gut- „Kierunki rozwoju AI w przemyśle”; Pan Oskar Barcz z Fundacji Generacja Innowacja z Warszawy z grupą praktykantów z kl. III t. programista- „Jak budujemy nowoczesne narzędzia wpływu dla młodego pokolenia z wykorzystaniem AI?”; Pani Eliza Baron – wicedyrektor ZSTiO-  „Sztuczna inteligencja w edukacji”; Pan dr hab. inż. Michał Podpora, profesor Politechniki Opolskiej- „Sztuczna Inteligencja – ewolucja czy rewolucja?”.

Podczas seminarium dowiedzieliśmy się czym jest AI, jakie są zagrożenia wynikające z AI, co czeka młodych ludzi w niedalekiej przyszłości, jak się przygotować do tych nowych wyzwań związanych ze sztuczną inteligencją, AI i rynek pracy. Jak przedsiębiorstwa działają w tej rzeczywistości cyfrowej, Jak uczelnie techniczne przygotowują studentów, przyszłych inżynierów do pracy w tym cyfrowym świecie. Wszyscy podkreślali, że nie należy się bać sztucznej inteligencji, rozwój AI staje postępuje, będzie nam towarzyszyć w wielu obszarach życia. Ważne by z niej korzystać rozsądnie i umiejętnie. Przesłanie dla młodych ludzi-„ Sztuczna inteligencja nie zabierze Ci pracy. To ktoś kto używa sztucznej inteligencji odbierze Ci pracę” ( Richard Baldwin,ekonomista i profesor Geneva Graduate Institute).

W seminarium udział wzięli: Pan  Paweł Masełko- Starosta Powiatu Kędzierzyńsko- Kozielskiego, Pan Józef Gisman- Wicestarosta Powiatu, Pan Piotr Łaba- Z-ca Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Opolu i Pani Mariola Korczyńska- St. Wizytator KO w Opolu, Pan Kazimierz Terelak Prezes Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów Techników Przemysłu Chemicznego w K-Koźlu, Pan Jacek Matus- dyrektor Jokey Poland Sp. z o.o., Pan Edward Delewicz- Prezes Zarządu Belmar Sp. z o.o. z K-Koźla, Pani Edyta Krubasik- Z-ca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w K-Koźlu, Pani Aurelia Stępień–kierownik Wydziału Oświaty w K- Koźlu, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie  szkół  ponadpodstawowych  z powiatu k- kozielskiego, doradcy zawodowi z CKZ i PUP oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, Opolskiego Centrum Edukacji w Opolu.   

Tegoroczne seminarium było kolejnym  etapem budowania Sieci Doradztwa zawodowego w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w ramach  projektu „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”.

 



« Wróć