Seminarium Naukowe

 

Sztuczna Inteligencja była tematem seminarium naukowego, które 7 marca 2024 r. odbyło się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie – Koźlu. Ponad 140 uczestników przeniosło się w świat AI.

Uczestników seminarium powitała p. Maria Staliś- dyrektor ZSTiO w Azotach …Sztuczna inteligencja, choć wciąż pozostaje dla wielu tajemnicza i niezrozumiała, staje się rzeczywistością naszego codziennego życia. Od algorytmów, które  rekomendują nam filmy do oglądania po autonomiczne pojazdy,  AI wkracza do naszych domów, miejsc pracy i społeczności. Jest  jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów współczesnej nauki i technologii. To właśnie dzięki niej możemy zrewolucjonizować wiele dziedzin życia – od medycyny i edukacji, po biznes i przemysł.

Jednak wraz z tymi możliwościami przychodzą również wyzwania. Trzeba pamiętać o etyce i bezpieczeństwie w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji. Jakie są granice tego, co można stworzyć? Jak można zapewnić, że sztuczna inteligencja będzie służyć ludzkości, a nie ją zastępować?…

Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć zaproszeni prelegenci, którzy mieli bardzo ciekawe i interesujące wystąpienia: Pani Alicja Górska Prezes Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego i Pan Tomasz Starowicz- „Sztuczna inteligencja. TAK, ale…”; przedstawiciele biznesu: z firmy ETP Elektro Sp. z o.o. Bierawa -Pan Sebastian Sitarz – Kierownik Działu Technologii i Rozwoju Produktu i Pan Adam Kruszewski z działu Marketingu- „Sztuczna inteligencja w przygotowaniu produkcji i na co dzień”, z firmy Jokey Poland Sp. z o o.  w K-Koźlu -Pan  Kasjan Gut- „Kierunki rozwoju AI w przemyśle”; Pan Oskar Barcz z Fundacji Generacja Innowacja z Warszawy z grupą praktykantów z kl. III t. programista- „Jak budujemy nowoczesne narzędzia wpływu dla młodego pokolenia z wykorzystaniem AI?”; Pani Eliza Baron – wicedyrektor ZSTiO-  „Sztuczna inteligencja w edukacji”; Pan dr hab. inż. Michał Podpora, profesor Politechniki Opolskiej- „Sztuczna Inteligencja – ewolucja czy rewolucja?”.

Podczas seminarium dowiedzieliśmy się czym jest AI, jakie są zagrożenia wynikające z AI, co czeka młodych ludzi w niedalekiej przyszłości, jak się przygotować do tych nowych wyzwań związanych ze sztuczną inteligencją, AI i rynek pracy. Jak przedsiębiorstwa działają w tej rzeczywistości cyfrowej, Jak uczelnie techniczne przygotowują studentów, przyszłych inżynierów do pracy w tym cyfrowym świecie. Wszyscy podkreślali, że nie należy się bać sztucznej inteligencji, rozwój AI staje postępuje, będzie nam towarzyszyć w wielu obszarach życia. Ważne by z niej korzystać rozsądnie i umiejętnie. Przesłanie dla młodych ludzi-„ Sztuczna inteligencja nie zabierze Ci pracy. To ktoś kto używa sztucznej inteligencji odbierze Ci pracę” ( Richard Baldwin,ekonomista i profesor Geneva Graduate Institute).

W seminarium udział wzięli: Pan  Paweł Masełko- Starosta Powiatu Kędzierzyńsko- Kozielskiego, Pan Józef Gisman- Wicestarosta Powiatu, Pan Piotr Łaba- Z-ca Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Opolu i Pani Mariola Korczyńska- St. Wizytator KO w Opolu, Pan Kazimierz Terelak Prezes Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów Techników Przemysłu Chemicznego w K-Koźlu, Pan Jacek Matus- dyrektor Jokey Poland Sp. z o.o., Pan Edward Delewicz- Prezes Zarządu Belmar Sp. z o.o. z K-Koźla, Pani Edyta Krubasik- Z-ca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w K-Koźlu, Pani Aurelia Stępień–kierownik Wydziału Oświaty w K- Koźlu, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie  szkół  ponadpodstawowych  z powiatu k- kozielskiego, doradcy zawodowi z CKZ i PUP oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, Opolskiego Centrum Edukacji w Opolu.   

Tegoroczne seminarium było kolejnym  etapem budowania Sieci Doradztwa zawodowego w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w ramach  projektu „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”.

 


seminarium naukowe seminarium naukowe seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe Seminarium naukowe
« Wróć