Rynek pracy przyszłości. Badania, raporty, perspektywy.
Jeden z najmocniej zakorzenionych mitów dotyczących planowania kariery to ten, że powinno się wybierać zawody, które są w danym momencie polecane przez ekspertów. I o ile rzeczywiście planowanie swojej edukacyjno-zawodowej przyszłości w całkowitym oderwaniu od rynku pracy i dotyczących go prognoz jest oczywistym błędem, o tyle nie należy przeceniać wartości (publikowanych w ostatnich latach dosyć masowo) list z wykazem tzw. zawodów przyszłości. Profesji, które gwarantować mają nam przyszły sukces na rynku pracy. Fakt, warto brać pod uwagę wyniki eksperckich badań rynku pracy, analiz dotyczących zmian i trendów na nim zachodzących, niezaprzeczalne jest bowiem, że zmiany takie mają miejsce i jest to tempo dotąd nieznane. Rynek pracy 20 lat temu, rynek pracy dziś i rynek pracy za lat 20, to bardzo różne wymiary tej samej rzeczywistości. Pamiętając jednak, że żyjemy w bardzo nieprzewidywalnym świecie, którego jedyną stałością wydaje się być ciągła zmiana (co bardzo jasno pokazała nam pandemiczna rzeczywistości ostatnich miesięcy), warto traktować te dane jedynie jako jeden z wielu drogowskazów na ścieżce do udanej i satysfakcjonującej kariery. Nawet najbardziej przyszłościowa profesja, która zwyczajnie do nas nie pasuje, nie przyniesie nam satysfakcjonującego życia zawodowego.
Coraz częściej w próbach określenia naszej rzeczywistości, w tym także tej odnoszącej się do świata pracy, pojawiają się nowe terminy tj.: VUCA, SPAM czy płynna nowoczesność.
Termin VUCA stworzony pierwotnie przez armię amerykańską do opisu nieprzewidywalnej rzeczywistości wojennej, wykorzystywany jest coraz częściej właśnie w biznesie i obszarze rozwoju osobistego. VUCA To świat zmienności (volatility), niepewności (uncertainty), złożoności (złożoność) oraz niejednoznaczności (ambiguity). W Polsce funkcjonują również pojęcia: SPAM (szybkozmienność, płynność, arcyzłożoność, mętność), którego autorem jest Wiesław Grabowski oraz płynna nowoczesność — autorstwa Zygmunta Baumana. Wszystko to światy nieustannych zmian, z którymi w życiu zawodowym przyjdzie się nam wielokrotnie zmierzyć. Coraz częściej więc planowanie kariery postrzegane jest dziś nie jako wybór zawodu na cała życie, a pewien projekt, który w przeciągu życia podlega wielokrotnym korektom.
Systematycznie publikowane są liczne badania, artykuły, w których eksperci przewidują, jakie trendy zachodzić będą w najbliższej dekadzie na rynku pracy, jakie zawody będą najbardziej pożądane przez pracodawców. Nie zaszkodzi, jeśli przyjrzysz się takim publikacjom. Warto jednak spojrzeć na nie nieco szerzej i zastanowić się jakie branże mają duże szanse na rozwój, jakie kompetencje i kwalifikacje są na rynku pracy poszukiwane najbardziej. Bądź krytyczny, weryfikuj i porównuj zdobyte informacje. Wiele z rankingów czy raportów o zawodach „przyszłości” opartych jest o sprawdzone dane, ale należy pamiętać, że rzeczywistość szybko potrafi się zmieniać i to, co było pożądane dziś, może być nieaktualne jutro.
Dziś prezentujemy więc krótką listę publikacji w tym obszarze.
Badania i raporty
- Polskie streszczenie raportu Future od Jobs Report 2020 przygotowanego przez światowe Forum Ekonomiczne oraz film WEF
- Umiejętności 2030
- Przyszłość rynku pracy: zawód czy kompetencje? Mapa Karier
- Ekonomiczne losy absolwentów (dostarcza wiarygodnych informacji o sytuacji absolwentów polskich uczelni na rynku pracy) oraz Poznaj rynek pracy (najciekawsze wnioski z badań przeprowadzonych w ramach monitoringu ekonomicznych losów absolwentów)
- Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Raport PARP
- Kompetencje 4.0. – część I Cyfrowa transformacja rynku pracy i przemysłu w perspektywie roku 2030 i część II Edukacja dla przemysłu 4.0 – Wyzwania dla Polski
- Mapa trendów – dostępna TU
Inne publikacje:
- Zawody przyszłości – Jak będziemy pracować do 2030 roku
- Zawody przyszłości 2020/2030
- Zawody przyszłości – co nas czeka za 20 lat
- Najbardziej poszukiwane zawody przyszłości
- Pracownik przyszłości – jaki będzie?
« Wróć