Praktyczne spotkania z zawodami czyli Zawodowy Tydzień VI w szkołach powiatu

Tegoroczna, szósta już edycja Zawodowego Tygodnia zrealizowane została w dniach 25 - 29 listopada 2024 roku. Przez cały tydzień dla uczniów klas VIII szkół podstawowych odbywały się zajęcia praktyczne w pracowniach CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO oraz w specjalistycznych pracowniach zawodowych szkół kształcących w zawodach: ZESPÓŁU SZKÓŁ NR 1, ZESPÓŁU SZKÓŁ ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ, ZESPÓŁU SZKÓŁ NR 3, ZESPÓŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH oraz ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH w Kędzierzynie-Koźlu, które umożliwiły  młodzieży rzeczywiste spotkania z zawodami, ich specyfiką i środowiskiem pracy.

Projekt zakłada by były to zajęcia z możliwością wykonania przez uczniów prostych zadań praktycznych w poszczególnych zawodach, które pozwolą im na prawdziwe zetknięcie się ze specyfiką kształcenia w konkretnym zawodzie oraz zebranie wiedzy o odpowiadającym mu środowisku pracy, charakterystycznych dla niego zadaniach zawodowych, czy pożądanych do jego wykonywania predyspozycjach. Wszystko to ma pozwolić na zebranie wiedzy niezbędnej do podejmowania trafnych decyzji edukacyjno-zawodowych. Celem tego tygodnia każdorazowo jest więc stworzenie szansy na skonfrontowanie wiedzy o sobie i swoich wyobrażeń o zawodach z rzeczywistością. Wartością jest właśnie praktyczny wymiar tych zajęć, co odróżnia ten projekt od dni otwartych.

Chodzi o to, by uczniowie mieli szansę niejako "dotknąć zawodów" i się do nich "przymierzyć".


Pierwszy akord VI edycji Zawodowego Tygodnia rozbrzmiał w tym roku w Zespole Szkół Żeglugi  Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu. W poniedziałek 25 listopada tegoroczni ósmoklasiści wzięli udział w wielu ciekawych i praktycznych spotkaniach z zawodami. Wśród wyzwań z jakimi zmagali się uczestnicy warsztatów znalazły się zadania tj.:

  • Nowoczesna obsługa urządzeń statkowych,
  • Programowanie dronów,
  • Obróbka CNC w praktyce,
  • Spawalnictwo w dzisiejszych czasach,
  • Podstawowe sposoby pomiaru sygnałów z czujników samochodowych,
  • Poligrafia - tworzymy plakat w stylu PopArt.

Na wszystkich czekało ciepłe przyjęcie i poczęstunek.
Udział w warsztatach okazał się doskonała okazją do zapoznania się z ofertą kształcenia placówki oraz poznaniem panującej w niej atmosfery. Żegluga wprowadza bowiem od nowego roku szkolnego dwa nowe kierunki kształcenia - technik grafiki i poligrafii cyfrowej i technik elektromobilności.


Kolejną szkołą ponadpodstawową, którą odwiedzili uczniowie uczestniczący w projekcie był Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu. Nasza Budowlanka otworzyła dla nich swoje drzwi we wtorek 26 listopada.

Ósmoklasiści zainteresowani kształceniem w branży gastronomicznej i spożywczej  mieli okazję wziąć udział w pokazie produkcji lodów rzemieślniczych i produkcji tortu kajmakowego oraz zmierzyć się z zadaniami z zakresu obsługi konsumenta. Dodatkowo w pracowni gastronomicznej czekała na nich niespodzianka  - własnoręczny wyrób cynamonek i pizzy.
Uczniowie rozważający podjęcie kształcenia w branży budowlanej uczestniczyli w warsztatach: rysunku architektonicznego, budowania konstrukcji z suchego makaronu i kartoników a także korzystali
z urządzeń geodezyjnych oraz do badań budynków. Grali również w pasjonujące gry budowlane i ćwiczyli język niemiecki zawodowy.

Uczniowie zainteresowani branżą fryzjerską mieli możliwość przyjrzeć się z bliska pracy fryzjera oraz samemu w kreatywny sposób wykonać modelowanie fryzury.
O tym z kolei, że ekonomia, niejedno ma imię przekonali się uczniowie uczestniczący w warsztatach Magia pieniądza podczas wielu ciekawych gier i ćwiczeń ekonomicznych.
Uczestnicy kolejnego warsztatu poznawali tajniki pracy logistyka.
Nie zabrakło oczywiście ogólnej prezentacji poszczególnych kierunków kształcenia czy słodkiego poczęstunku.


Środa 27 listopada to kolejny dzień zmagań ósmoklasistów z wymaganiami VI edycji Zawodowego Tygodnia. Tym razem chętni uczniowie odwiedzili mury Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu, w którym w pracowniach zawodowych mieli okazję przymierzyć się do kształcenia w branżach: samochodowej, elektrycznej i mechanicznej. W 8 grupach warsztatowych pod czujnym okiem instruktorów praktycznej nauki zawodu i swoich starszych rówieśników zmagali się zadaniami tj.:

  • Diagnostyka i naprawa układu hamulcowego
  • Diagnostyka i naprawa układu rozruchu
  • Obróbka przewodów i kabli
  • czy Programowanie obrabiarek CNC z wykorzystaniem cykli obróbczych

Część z uczestników warsztatów obserwowała z bliska także symulację egzaminu operatora obrabiarek. Dla wielu był to pierwszy kontakt z zawodem i okazja by z bliska przyjrzeć się zarówno samej profesji, jak i dowiedzieć nieco więcej o organizacji kształcenia zawodowego w naszych szkołach. Popołudniu dodatkowy dyżur doradczy pełnił doradca zawodowy Centrum Kształcenia Zawodowego.


Przedostatni dzień wyzwań to wizyty w pracowniach zawodowych Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu. 28 listopada 2024 r. ramach projektu w odbyły się w szkole warsztaty dla przyszłych elektryków, mechatroników i informatyków.

W pracowniach informatyki zrealizowano zajęcia Strona internetowa bez tajemnic, w czasie których ósmoklasiście dowiedzieli się w jaki sposób projektuje się strony www. Uczestnicy mieli możliwość edytowania wcześniej utworzonej strony, poznali elementy języka HTML, CSS, które między innymi odpowiadają za wstawienie tytułu strony, listy punktowanej czy zdjęcia na stronę www. Kolejnym wyzwaniem było utworzenie kodu, którego wynikiem było hiperłącze (przekierowanie do innej strony). Uczniowie mogli także w symulacyjnej grze PC Building Simulator prowadzić warsztat zajmujący się budową oraz naprawą komputerów. Zajmowali się dostosowaniem komputerów do potrzeb klienta, instalowaniem aplikacji oraz dodawaniem nowych funkcji do gotowych komputerów.
W pracowni mechatronicznej uczniowie mieli okazję zapoznać się ze specjalistycznym wyposażeniem  oraz prezentacją układów mechatronicznych, które muszą znać uczniowie kształcący się w zawodzie technik mechatronik. Po takim wprowadzeniu przyszło im zmierzyć się z podstawowym narzędziem pracy mechatronikow w szkole czyli z programem fluidsim do tworzenia układów. Uczniowie pod okiem starszych kolegów wykonali praktyczną symulację układu sterowania pneumatycznego i elektrycznego siłownikiem dwustronnego działania.
Dla ósmoklasistów, którzy rozważają wybór zawodu technik elektryk zorganizowane zostały warsztaty w pracowniach elektrotechniki i maszyn elektrycznych. Uczniowie pracowali w grupach budując układy z diodami LED czy opornicami, mierzyli napięcia i prądy by sprawdzić słuszności podstawowych praw elektrotechniki, a wszystko to również pod okiem starszych kolegów. Po zajęciach z elektrotechniki ósmoklasiści mieli możliwość uczestnictwa w części zajęć z pracowni instalacji elektrycznych z uczniami klasy czwartej technikum kształcącymi się właśnie w zawodzie technik elektryk.


Piątek to już ostatni dzień tegorocznej edycji. Swoje włości tym razem przed uczniami otworzył Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie-Koźlu. Ósmoklasiści wzięli udział w zajęciach w obszarach:

  • spedycji - Tajniki spedycji, na których obliczali czas pracy kierowcy, formowali paletowe jednostki ładunkowe, uczyli się wypełniania listu przewozowego, przypisywania znaków manipulacyjnych do transportu i układania harmonogramu organizacji transportu;
  • reklamy - Kolorowa reklama, gdzie zapoznawali się z pracą drukarki 3D i drukowali zakładki do książek, rozpoznawali znaki firmowe i dopasowywali je do konkretnych podmiotów gospodarczych, ręcznie projektowali logo z uwzględnieniem specyfiki przedsiębiorstwa oraz psychologii koloru, tworzyli i przekształcali obrazy i znaki graficzne;
  • fotografii i multimediów - Foto czary - tutaj była magia, malowanie światłem, robienie świątecznych portretów i animacji poklatkowych;
  • chemii - Zaczarowany świat chemii, w ramach których analizowali pH gleby, bawili się
  • w detektywów analizując kationy, wykonywali kule zapachowe do kąpieli a także uczestniczyli w różnych pokazach chemicznych;
  • hotelarstwa - Z kolorowym hotelarstwem przez świat, gdzie młodzież poznawała metody nakrywania stołu, elementy house kippingu, odgrywano również scenki sytuacyjne na recepcji, było także wiele zabaw związanych z  animacją czasu wolnego;
  • służb mundurowych - Strzał w 10, w ramach, których uczniowie zobaczyli sprzęt, którym na zajęciach operują kadeci naszej szkoły. Była możliwość postrzelania z broni ASG na strzelnicy wirtualnej oraz zobaczenia Sali do sportów walki. Chętni poznali absolutne podstawy taktyki zielonej. Cały czas mogli wymieniać poglądy i zadawać pytania uczniom klas mundurowych, którzy się nimi opiekowali.


W przeciągu tygodnia praktycznych spotkań z zawodami zarejestrowaliśmy 642 uczestników warsztatów z 25 szkół podstawowych regionu.
Dla wielu ósmoklasistów udział w projekcie to pierwszy kontakt z zawodem i okazja, by z bliska przyjrzeć się zarówno samej profesji, jak i dowiedzieć nieco więcej o organizacji kształcenia zawodowego w naszych szkołach. Mamy również nadzieję, że pierwsze przymiarki do konkretnych zawodów będą dla wielu uczestników wsparciem w bardziej świadomym i przemyślanym procesie planowania przyszłej ścieżki edukacyjno-zawodowej.

W tym roku były z nami szkoły podstawowe:

  • szkoły gminy Kędzierzyn-Koźle: PSP nr 1, PSP nr 3, PSP nr 5, PSP nr 6, PSP nr 10, PSP nr 11, PSP nr 12, PSP nr 15, PSP nr 16, PSP nr 18, PSP nr 19, PZPS im. J. V. von Goethe (Koźle Rogi)
  • szkoły gmin wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego: PSP w Większycach, PSP
  • w Łanach, PSP w Gościęcinie, PSP w Starym Koźlu, PSP w Reńskiej Wsi, PSP w Roszowickim Lesie, PSP w Naczęsławicach, PSP w  Cisku, PSP w Pawłowiczkach, PSP w Długomiłowicach, PSP w Ostrożnicy
  • szkoły spoza powiatu: PSP w Żyrowej, PSP w Raszowej.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym - a to łącznie dziesiątki nauczycieli w kilkudziesięciu placówkach - bez których ten projekt nie mógłby się wydarzyć. Ogromne podziękowania kierujemy także do młodzieży, uczniów szkół kształcących w zawodach, którzy aktywnie wspierali zarówno organizację zajęć, jak i swoich młodszych kolegów w zawodowych zmaganiach. Usłyszeć od uczniów wspierających ósmoklasistów, ze sami kilka lat temu uczestniczyli w zajęciach organizowanych w ramach tego projektu było fajnym doświadczeniem. Dziękujemy zatem wszystkim i do zobaczenia za rok.

 


zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia zdjęcia z realizacji zajęć w ramach Zawodowego Tygodnia
« Wróć