Poznawanie świata zawodów
Wiele badań potwierdza, że mimo przeogromnego bogactwa świata zawodów, większość młodych ludzi dysponuje wyobrażeniem o niewielkim, zaledwie kilku lub kilkunastu procentowym odsetku możliwych zawodów i specjalności, i do nich zawęża swoje przyszłe wybory. Jednym z takich badań jest badanie „Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Praca marzeń? Aspiracje zawodowe nastolatków i przyszłość rynku pracy, który analizuje i porównuje oczekiwania 15-latków z całego świata wobec przyszłej kariery zawodowej. Ponad 50 proc. piętnastolatków na świecie oczekuje, że będzie pracować w zawodach, które znajdują się na liście 10 najpopularniejszych profesji w ich kraju. W porównaniu z rokiem 2000, odsetek ten wzrósł zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewcząt. Oznacza to, że dzisiejsze wybory uczniów są mniej zróżnicowane niż dwie dekady wcześniej. To zaskakujące wyniki biorąc pod uwagę fakt, że mamy dziś dużo łatwiejszy dostęp do wiedzy o różnorodnych możliwościach zawodowych” (Klaudia Stano „Plany zawodowe młodzieży - gdzie będą pracować dzisiejsi 15-latkowie?”; dostęp 29.04.2020). Okazuje się, że ciągle jeszcze wiedza dotycząca możliwości rynku pracy, bogactwa zawodów i specjalności, i dokonujących się na naszych oczach zmian tego rynku, jest wśród młodych ludzi dalece niewystarczająca do rzeczywistego i świadomego planowania swojej kariery. Zbyt często jeszcze uczniom brakuje chociażby podstawowej wiedzy o ilości zawodów dostępnych w kształceniu na poziomie ponadpodstawowym, nie wspominając już o klasyfikacji zawodów czy specjalności na potrzeby polskiego rynku pracy. Ciągle jeszcze decydują się na rozpoczęcie kształcenia w zawodach, o których wiedzą niewiele.
Proponujemy zatem kilka interaktywnych narzędzi, które można wykorzystać zarówno jako ćwiczenie wprowadzające do zajęć doradczych, lub jako samodzielne ćwiczenia z zakresu zawodoznawstwa. Uważamy bowiem, że jest to jedna z łatwiej przyswajalnych form przekazywania uczniom elementarnej wiedzy o świecie zawodów i jego bogactwie. Zapraszamy do korzystania.
Ćwiczenie 1:
Jaki to technik (zawody z oferty edukacyjnej powiatu) – zadaniem ucznia jest zapoznanie się z listą zawodów nauczanych na poziomie technika w szkołach naszego powiatu (możecie w tym celu wykorzystać ściągę z wykazem szkół i zawodów z oferty edukacyjnej 2020/2021, którą znajdziecie w zakładce INFORMATOR na naszej stronie; ściąga dostępna też TUTAJ) a potem próba odgadnięcia nazwy zawodu ukrytego w pudełku.
Jaki to technik? Wersja dla ucznia i nauczyciela TUTAJ
Ćwiczenie 2: Zbiór różnych gier (wykreślanka, łączenie w pary, teleturniej), których celem jest poszerzenie wiedzy o zawodach i bogactwie świata pracy.
- Odszukaj 14 zawodów
- Rozpoznaję zawody 1
- Rozpoznaję zawody 2
- Czym się zajmuje?
- Zawody przyszłości wg Mapy Karier
- Teleturniej połącz zawody z czynnościami
Część 1
Część 2
« Wróć