LLL - System PEUs czyli słów kilka o tym, jak skrócić sobie studia
Podstawą jakiegokolwiek świadomego planowania i podejmowania decyzji w naszym życiu jest zazwyczaj ocena stanu wyjściowego, celu do jakiego zmierzamy i możliwości (oraz ograniczeń), jakie przed nami stoją, którym często towarzyszy analiza posiadanych zasobów. Podobnie rzecz ma się z planowaniem kariery i swojej dogi zawodowej. O ile idea LLL (lifelong learnig) nie jest już dzisiaj dla nikogo (mam nadzieję) pojęciem tajemniczym i czysto teoretycznym, o tyle zupełnie inaczej rzecz ma się niestety w kontekście wiedzy dotyczącej Procesu Bolońskiego, Polskiej Ramy Kwalifikacji, Europejskiej Ramy Kwalifikacji, Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, czy systemu/procedury PEUs.
Wydaje się jednak, że elementarna wiedza dotycząca tych obszarów jest dziś niezbędnym narzędziem w rękach szkolnych doradców zawodowych zwłaszcza szkół ponadpodstawowych, których zadaniem jest wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do efektywnego poruszania się po rynku edukacyjnym i uczenia się przez całe życie (jest to także wymóg rozporządzenia o doradztwie zawodowym/ moduł 3 treści programowych przewidzianych do realizacji w zakresie doradztwa zawodowego praktycznie na wszystkich etapach edukacyjnych - oczywiście adekwatnie do wieku i możliwości uczniów).
Dziś zatem kilka słów o systemie PEUs i procedurze potwierdzanie efektów uczenia się w szkolnictwie wyższym
Potwierdzenie efektów uczenia się PEU/RPL to proces poprzedzający rekrutację na studia. PEU pozwala kandydatom na zaliczenie wybranych przedmiotów lub grup przedmiotów z programu studiów na podstawie wiedzy i umiejętności, zdobytych wcześniej np. na kursach, szkoleniach czy w pracy.
Zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce przyjęcie na studia następuje poprzez: rekrutację, potwierdzenie efektów uczenia się lub przeniesienie z innej uczelni lub uczelni zagranicznej.
Procedura dotycząca potwierdzania efektów uczenia się (PEU/RPL) została wprowadzona do przepisów o szkolnictwie wyższym w celu wyjścia naprzeciw potrzebom uczenia się przez całe życie i ułatwienia osobom dojrzałym i posiadającym doświadczenie zawodowe dostępu do studiów wyższych (tj. studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich).
Potwierdzanie efektów uczenia się polega na przeprowadzeniu przez uczelnię formalnego procesu weryfikacji posiadanych przez daną osobę efektów uczenia się, mającego na celu przyjęcie jej na studia.
Weryfikacji podlegają efekty uczenia się, czyli zasób wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych uzyskanych już wcześniej przez osobę ubiegającą się o status studenta. Efekty uczenia się są potwierdzane w zakresie odpowiadającym efektom uczenia się określonym w programie studiów.
Osoba przyjęta na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się będzie mogła uczestniczyć w mniejszej liczbie zajęć. Stworzy to możliwość skrócenia czasu odbywanych studiów lub zmniejszy ich intensywność.
W wyniku potwierdzenia efektów uczenia się można zaliczyć nie więcej niż 50% punktów ECTS przypisanych do zajęć objętych programem studiów.
Procedury potwierdzania efektów uczenia nie dotyczą programów studiów, wskazanych w art. 68 ust. 1 pkt 1-10 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Są to studia, dla których opracowano standardy kształcenia, przygotowujące do wykonywania zawodu: lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty, ratownika medycznego, lekarza weterynarii, architekta.
Efekty uczenia się mogą zostać potwierdzone osobie posiadającej (art. 71 ust.4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce):
- w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie:
- dokumenty, o których mowa w art. 69 ust. 2, i co najmniej 5 lat doświadczenia zawodowego;
- kwalifikację pełną na poziomie 5 PRK albo kwalifikację nadaną w ramach zagranicznego systemu szkolnictwa wyższego odpowiadającą poziomowi 5 europejskich ram kwalifikacji, o których mowa w załączniku II do zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie ustanowienia europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie (Dz. Urz. UE C 111 z 06.05.2008, str. 1);
- w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia:
- kwalifikację pełną na poziomie 6 PRK i co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów pierwszego stopnia;
- w przypadku ubiegania się o przyjęcie na kolejne studia pierwszego stopnia lub drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie:
- kwalifikację pełną na poziomie 7 PRK i co najmniej 2 lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich.
Dokumenty wskazane w ustawie w art. 69 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
- 1. Świadectwo dojrzałości albo świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
- 2. Świadectwo dojrzałości i dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
- 2a. Świadectwo dojrzałości i dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
- 3. Świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów oraz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
- 3a. Świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów oraz dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
- 4. Świadectwo lub inny dokument uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za dokument uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na studia zgodnie z art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481, 1818 i 2197);
- 5. Świadectwo i inny dokument lub dyplom, o których mowa w art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481, 1818 i 2197);
- 6. Świadectwo lub dyplom uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za dokument uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na studia zgodnie z umową bilateralną o wzajemnym uznawaniu wykształcenia;
- 7. Świadectwo lub inny dokument uznany za równorzędny polskiemu świadectwu dojrzałości na podstawie przepisów obowiązujących do 31 marca 2015 r.
Pkt 2, 2a, 3 i 3a w ust. 2 w art. 69 wejdą w życie 1.01.2022 r.
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Informacje zaczerpnięte z https://prk.men.gov.pl/ Zachęcam do zaglądania na tę stronę, gdzie znajdziecie rzetelny bank informacji o kwalifikacjach ich uwierzytelnianiu świadectw i dyplomów, ramach kwalifikacji, uznawaniu kwalifikacji zawodowych itp.
Osoby zainteresowane tą tematyką zachęcam także do zapoznania się z publikacją Uczenie się przez całe życie w szkołach wyższych. Potwierdzanie efektów uczenia się uzyskanych w drodze edukacji pozaformalnej i uczenia się nieformalnego jako przykład realizacji idei lifelong learning przygotowaną przez Instytut Badań Edukacyjnych.
« Wróć