Audiobook - 5 odcinków o planowaniu kariery i wyborze zawodu
Po każdym odcinku można wzbudzić dyskusje i zapytać:
- Czy zgadzacie się z treściami w danym odcinku?
- Co było dla Was szczególnie ważne? Odkrywcze?
- Z czym się nie zgadzacie?
- Co wymaga wyjaśnienia?
Co zawiera 5 odcinków audiobooka? Poniżej znajdziecie spis treści krótki opis tego, co zawierają kolejne odcinki. Kliknięcie w tytuł odcinka powoduje otwarcie audiobooka (na dniach dodana zostanie także funkcjonalność umożliwiająca pobranie plików - pracujemy nad tym).
Odcinek 1. Planowanie kariery to nieustanne poznawanie siebie
Podstawowym elementem przy projektowaniu kariery, szukaniu pracy czy wyborze zawodu jest samopoznanie. Od niego zaczyna się tak naprawdę przygoda z pracą, przygoda, która może być fascynująca i pasjonująca, a nie tylko wyciskająca z nas siódme poty, co z czasem może przerodzić się w frustrację. Co zatem w sobie poznawać? Przede wszystkim osobowość – charakter, indywidualne zasoby i możliwości, pasje i zainteresowania, umiejętności, cenione przez siebie wartości, swoje prawdziwe potrzeby, bariery i obszary, które wymagają ulepszenia.
Odcinek 2. Jak ludzie wybierają zawód?
Wybór zawodu jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Od niego bowiem zależy wybór szkoły, wybór szkoleń i kursów, wybór studiów i wreszcie – wybór właściwego miejsca pracy. Najczęściej jednak uczniowie szkół podstawowych, a nawet szkół ponadpodstawowych, nie myślą o wyborze konkretnego zawodu, przed wyborem szkoły. Wybierają więc po omacku, na podstawie chwilowych zainteresowań, ocen, pod wpływem kolegów, rodziców lub po prostu – ze względu na odległość do potencjalnej szkoły. Nie tak być powinno!
Wszystkie zawody zostały uporządkowane w tzw. branże zawodowe. Zostały one podzielone m.in. ze względu na podobne czynności czy środowisko pracy lub wymagania, które należy spełnić, aby je wykonywać. Możemy wyróżnić 17 głównych branż zawodowych, możesz je znaleźć w Klasyfikacji zawodów i specjalności lub w Przewodnikach po zawodach. Poszukaj w sieci. Każdy zawód, również ten, który i Ty wybierzesz cechuje się specjalnym otoczeniem, czynnościami i przedmiotami zawodowymi. Ich charakterystykę znajdziesz w opisach zawodów.
Odcinek 4. Jak wybrać szkołę ponadpodstawową?
Zanim wybierzesz szkołę, dobrze zastanów się, który jej typ posłuży Ci do uzyskania wymarzonego zawodu. Sprawdź czym różnią się poszczególne szkoły od siebie: Liceum ogólnokształcące, technikum, branżowa szkoła I i II stopnia. Wybierając szkołę, zastanów się też, co jeszcze jest dla Ciebie ważne i sprawdź te informacje w Internecie i wśród znajomych: opinia o nauczycielach, klimat w szkole, bezpieczeństwo, wyposażenie biblioteki, zdawalność matury i egzaminów, stosunek nauczycieli do uczniów.
Masz do wyboru 3 tryby studiowania: dzienny, zaoczny i wieczorowy. W zależności od kierunku jaki wybierzesz, będziesz stał przed wyborem rodzaju studiów: Studia licencjackie – tzw. studia I stopnia, trwają 3 lata, dają Ci tytuł licencjata danej branży i oznaczają, że posiadasz już po nich wykształcenie wyższe. Studia magisterskie uzupełniające – tzw. studia II stopnia. Trwają dwa lata i można je wybrać po ukończeniu studiów licencjackich. Są to zazwyczaj studia specjalizujące w danej dziedzinie. Jednolite studia magisterskie – są to studia, które dotyczą tylko wybranych kierunków, których nie można rozbijać na studia I i II stopnia. Wybór kierunku studiów jest podstawowym wyborem jakiego musisz dokonać, aby rozpocząć studia.
« Wróć