Kilkudzisięciu doradców odwiedziło mury Centrum Kształcenia Zawodowego

 
 
17 października 2024 roku w murach Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się kolejne już spotkanie edukacyjno-sieciujące powiatowej sieci partnerstw w zakresie doradztwa zawodowego i uczenia się przez całe życie w ramach projektu „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” w ramach naboru pt.: „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”. Mieliśmy przyjemność gościć doradców zawodowych, doradców kariery i inne osoby zajmujące się w regionie doradztwem i poradnictwem zawodowym, na spotkaniu pt.: „Efektywne doradztwo zawodowe w perspektywie całożyciowego uczenia się i zarządzania karierą - Zasoby klienta, jako drogowskaz w projektowaniu ścieżek edukacyjno-karierowych”.

Celem spotkania było umacnianie i rozwój sieci partnerstw w zakresie doradztwa zawodowego i uczenia się przez całe życie oraz rozwijanie współpracy w obszarze edukacji i rynku pracy, w tym wymiana zasobów, wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk między osobami zajmującymi się w regionie doradztwem zawodowym i poradnictwem kariery. Zaproszenie nasze przyjęli zarówno przedstawiciele publicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, placówek niepublicznych, publicznych służb zatrudnienia m.in. Ochotniczego Hufca Pracy, Powiatowego Urząd Pracy czy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kędzierzynie-Koźlu. Spotkanie stało się zatem także doskonałą okazją do podniesienia kompetencji doradców zawodowych oraz usprawnienia przepływu informacji o możliwościach kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu dr Ireneusz Wiśniewski, który przywitał przybyłych gości oraz opowiedział o celach projektu i dotychczas zrealizowanych inicjatywach. W dalszej części spotkania doradca zawodowy CKZ pani Katarzyna Paprotny przedstawiła informacje dotyczące wyborów edukacyjno-zawodowych absolwentów szkół podstawowych powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego prezentując doradcom i analizując szczegółowo dane statystyczne dotyczące naboru do szkół ponadpodstawowych powiatu na rok szkolny 2024/2025. Prezentacja stała się przyczynkiem do ożywionej dyskusji wśród zebranych dotyczącej nie tylko samej oferty edukacyjnej w regionie, ale także trudności z podejmowaniem decyzji edukacyjnych przez ludzi młodych oraz możliwych do realizacji działań służących zwiększaniu efektywności i trafności tych decyzji. W trakcie spotkania przedstawione zostały doradcom szkół także ogólne założenia kolejnej edycji lokalnego projektu zawodozanawczego pt. ZAWODOWY TYDZIEŃ – przymierz się do zawodu a wszyscy zainteresowani zaopatrzeni zostali w harmonogramy planowanych zajęć i materiały promujące to wydarzenie.

W dalszej części spotkania pani Barbara Nieckarz z Powiatowego Urzędu Pracy a jednocześnie powiatowy specjalista ds. rynku pracy zapoznała uczestników z najnowszymi informacjami dotyczącymi sytuacji na lokalnym rynku pracy. Niezwykle interesujące okazało się powiązanie tych informacji także z lokalną ofertą edukacyjną. Mieliśmy zatem możliwość zapoznania się z danymi statystycznymi dotyczącymi zarejestrowanych w PUP absolwentów powiatowych szkół kształcących w zawodach, w podziale na poszczególne profesje. Wystąpienie obejmowało jednocześnie informacje o ofercie urzędu pracy dla osób dorosłych, formach aktywizacji zawodowej, realizowanych szkoleniach, czy możliwościach podjęcia współpracy w zakresie upowszechniania oferty PUP.

Efektem tej części spotkania stała się także próba wypracowania wskazówek ukierunkowanych na zwiększanie efektywności wyborów edukacyjnych młodych ludzi i budowanie świadomości społecznej w zakresie znaczenia doradztwa zawodowego na każdym etapie życia.  Skuteczne przygotowywanie uczniów/klientów do podejmowania trafnych i świadomych wyborów edukacyjno-zawodowych pozwoli w ocenie uczestników spotkania na długofalowe wzmocnienie aktywności zawodowej oraz silniejsze powiązanie edukacji i rynku pracy w regionie. Niezwykle istotne wydaje się w tym kontekście także upowszechnianie idei lifelong learning i uczenia się w życiu społecznym, zawodowym i prywatnym a także świadomego zarządzania karierą, jako determinantów funkcjonowania w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. 

Druga część spotkania poświęcona została rozwijaniu metodyki pracy doradców zawodowych w obszarze diagnozowania potencjału i zasobów klienta. Warsztat z wykorzystaniem narzędzia KARTY MOCY czyli moje mocne strony i talenty poprowadziła dla nas ich autorka Pani Monika Kreft założycielka Wspieranie w zmianie a na co dzień pedagog, doradca zawodowy, andragog, coach. Karty to narzędzie wspierające w odkrywaniu mocnych stron i talentów. Pomagają zwiększyć samoświadomość, samoocenę i pewność siebie. Wspierają budowanie nawyku rozwoju osobistego, uczą nazewnictwa zasobów i ich dostrzegania w codziennych sytuacjach. Zwiększają, także, uważność na potrzeby swoje i innych. Karty pomagają odkrywać zainteresowania i preferencje zawodowe, co przyczynia się do łatwiejszego procesu podejmowania decyzji w kontekście wyborów edukacyjno-zawodowych, a mocne strony rozpoznane podczas zastosowania Kart Mocy  są świetną bazą do napisania pierwszego CV, czy listu motywacyjnego. 

Wiemy, że już następnego dnia po spotkaniu, nasi doradcy sięgnęli po nie w trakcie swoich lekcji doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych.

 

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem doradców i zgromadziło 40 uczestników. Wszyscy deklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych tego typu przedsięwzięciach. Co ciekawe byli z nami także doradcy z powiatu strzeleckiego czy prudnickiego, zatem nasza sieć doradcza wykracza już poza granice powiatu. Cieszymy się, że coraz częściej sami zgłaszają się do nas doradcy poszukujący wsparcia i możliwości współpracy w ramach sieci.

Zapraszamy do galerii jednocześnie dziękując uczestnikom za obecność i zaangażowanie w trakcie spotkania.



« Wróć