Kilkudzisięciu doradców odwiedziło mury Centrum Kształcenia Zawodowego
Celem spotkania było umacnianie i rozwój sieci partnerstw w zakresie doradztwa zawodowego i uczenia się przez całe życie oraz rozwijanie współpracy w obszarze edukacji i rynku pracy, w tym wymiana zasobów, wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk między osobami zajmującymi się w regionie doradztwem zawodowym i poradnictwem kariery. Zaproszenie nasze przyjęli zarówno przedstawiciele publicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, placówek niepublicznych, publicznych służb zatrudnienia m.in. Ochotniczego Hufca Pracy, Powiatowego Urząd Pracy czy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kędzierzynie-Koźlu. Spotkanie stało się zatem także doskonałą okazją do podniesienia kompetencji doradców zawodowych oraz usprawnienia przepływu informacji o możliwościach kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego.
Spotkanie rozpoczął Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu dr Ireneusz Wiśniewski, który przywitał przybyłych gości oraz opowiedział o celach projektu i dotychczas zrealizowanych inicjatywach. W dalszej części spotkania doradca zawodowy CKZ pani Katarzyna Paprotny przedstawiła informacje dotyczące wyborów edukacyjno-zawodowych absolwentów szkół podstawowych powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego prezentując doradcom i analizując szczegółowo dane statystyczne dotyczące naboru do szkół ponadpodstawowych powiatu na rok szkolny 2024/2025. Prezentacja stała się przyczynkiem do ożywionej dyskusji wśród zebranych dotyczącej nie tylko samej oferty edukacyjnej w regionie, ale także trudności z podejmowaniem decyzji edukacyjnych przez ludzi młodych oraz możliwych do realizacji działań służących zwiększaniu efektywności i trafności tych decyzji. W trakcie spotkania przedstawione zostały doradcom szkół także ogólne założenia kolejnej edycji lokalnego projektu zawodozanawczego pt. ZAWODOWY TYDZIEŃ – przymierz się do zawodu a wszyscy zainteresowani zaopatrzeni zostali w harmonogramy planowanych zajęć i materiały promujące to wydarzenie.
W dalszej części spotkania pani Barbara Nieckarz z Powiatowego Urzędu Pracy a jednocześnie powiatowy specjalista ds. rynku pracy zapoznała uczestników z najnowszymi informacjami dotyczącymi sytuacji na lokalnym rynku pracy. Niezwykle interesujące okazało się powiązanie tych informacji także z lokalną ofertą edukacyjną. Mieliśmy zatem możliwość zapoznania się z danymi statystycznymi dotyczącymi zarejestrowanych w PUP absolwentów powiatowych szkół kształcących w zawodach, w podziale na poszczególne profesje. Wystąpienie obejmowało jednocześnie informacje o ofercie urzędu pracy dla osób dorosłych, formach aktywizacji zawodowej, realizowanych szkoleniach, czy możliwościach podjęcia współpracy w zakresie upowszechniania oferty PUP.
Efektem tej części spotkania stała się także próba wypracowania wskazówek ukierunkowanych na zwiększanie efektywności wyborów edukacyjnych młodych ludzi i budowanie świadomości społecznej w zakresie znaczenia doradztwa zawodowego na każdym etapie życia. Skuteczne przygotowywanie uczniów/klientów do podejmowania trafnych i świadomych wyborów edukacyjno-zawodowych pozwoli w ocenie uczestników spotkania na długofalowe wzmocnienie aktywności zawodowej oraz silniejsze powiązanie edukacji i rynku pracy w regionie. Niezwykle istotne wydaje się w tym kontekście także upowszechnianie idei lifelong learning i uczenia się w życiu społecznym, zawodowym i prywatnym a także świadomego zarządzania karierą, jako determinantów funkcjonowania w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Druga część spotkania poświęcona została rozwijaniu metodyki pracy doradców zawodowych w obszarze diagnozowania potencjału i zasobów klienta. Warsztat z wykorzystaniem narzędzia KARTY MOCY czyli moje mocne strony i talenty poprowadziła dla nas ich autorka Pani Monika Kreft założycielka Wspieranie w zmianie a na co dzień pedagog, doradca zawodowy, andragog, coach. Karty to narzędzie wspierające w odkrywaniu mocnych stron i talentów. Pomagają zwiększyć samoświadomość, samoocenę i pewność siebie. Wspierają budowanie nawyku rozwoju osobistego, uczą nazewnictwa zasobów i ich dostrzegania w codziennych sytuacjach. Zwiększają, także, uważność na potrzeby swoje i innych. Karty pomagają odkrywać zainteresowania i preferencje zawodowe, co przyczynia się do łatwiejszego procesu podejmowania decyzji w kontekście wyborów edukacyjno-zawodowych, a mocne strony rozpoznane podczas zastosowania Kart Mocy są świetną bazą do napisania pierwszego CV, czy listu motywacyjnego.
Wiemy, że już następnego dnia po spotkaniu, nasi doradcy sięgnęli po nie w trakcie swoich lekcji doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem doradców i zgromadziło 40 uczestników. Wszyscy deklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych tego typu przedsięwzięciach. Co ciekawe byli z nami także doradcy z powiatu strzeleckiego czy prudnickiego, zatem nasza sieć doradcza wykracza już poza granice powiatu. Cieszymy się, że coraz częściej sami zgłaszają się do nas doradcy poszukujący wsparcia i możliwości współpracy w ramach sieci.
Zapraszamy do galerii (kliknij TU) jednocześnie dziękując uczestnikom za obecność i zaangażowanie w trakcie spotkania.
Zawodowy Tydzień VI
Harmonogram i plakat tegorocznej edycji znajdziecie TU
Kolejne spotkanie edukacyjno-sieciujące już niebawem
„Efektywne doradztwo zawodowe
w perspektywie całożyciowego uczenia się i zarządzania karierą - Zasoby klienta, jako drogowskaz w projektowaniu ścieżek edukacyjno-karierowych”
odbędzie się 17 października 2024 r. w godz. 9:00 do 13:15, w Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Mostowej 7 (sala audiowizulna – nr 14).
Agendę wydarzenia oraz szczegółowe informacje orgnaizacyjne znajdziesz TU
Dyrektor CKZ w Radzie Dyrektorów Szkół i Placówek Szkolnictwa Branżowego przy MEN
Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu dr Ireneusz Wiśniewski 27 maja 2024 r. otrzymał z rąk Minister Edukacji Narodowej Barbary Nowackiej powołanie do Rady Dyrektorów Szkół i Placówek Szkolnictwa Branżowego.
Rada Dyrektorów Szkół i Placówek Szkolnictwa Branżowego jest ogólnopolskim forum inicjowania i konsultacji zmian w kształceniu zawodowym, w tym proponowanych przez Ministra Edukacji.
Barbara Nowacka podczas uroczystości podziękowała wszystkim członkom Rady za zaangażowanie i w prace nad zmianą szkolnictwa zawodowego.
Polska gospodarka opiera się na edukacji zawodowej i technicznej. Przygotowanie młodych osób do rynku pracy to wielkie wyzwanie. Dziękuję, że podjęliście się tej misji. Jesteście naszymi doradcami i ambasadorami edukacji zawodowej, dlatego dziękuję za zaangażowanie i proszę o dalszą współpracę. Jesteśmy gotowi na zmiany, reformy i korekty. Musimy zbudować zrównoważony rynek pracy, rozwijając szkoły branżowe, technika i licea w równym stopniu
– powiedziała Minister.
Do zadań Rady należy, w szczególności: inicjowanie i opiniowanie zmian w kształceniu zawodowym, organizowanie i wspieranie działań informacyjno-promocyjnych z zakresu kształcenia zawodowego w poszczególnych branżach, w szczególności w środowisku pracodawców.
W skład Rady wchodzi 48 dyrektorów szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe wskazanych przez kuratorów oświaty (po trzy osoby z każdego województwa), tj. dyrektorzy branżowych szkół I i II stopnia, techników, szkół policealnych, centrów kształcenia zawodowego oraz dyrektorzy szkół, placówek tworzących Branżowe Centra Umiejętności (BCU).
Do udziału w pracach Rady, z głosem doradczym, Minister Edukacji albo przewodniczący Rady mogą zapraszać osoby, których kwalifikacje, wiedza lub doświadczenie mogą być przydatne w pracach Rady.
Żródło:
https://www.gov.pl/web/edukacja/rada-dyrektorow-szkol-i-placowek-szkolnictwa-branzowego
Sieć partnerstw od dziś z nowym logotypem
Konferencja trzech powiatów _ DoradzaMY! - Nowa wizja doradztwa zawodowegod dla młodzieży
Trzy powiaty połączyły siły dla jeszcze lepszej edukacji młodzieży. W powiecie wodzisławskim odbyła się konferencja zorganizowana, po to by jeszcze skuteczniej celować w szkoły i rynek pracy z myślą o młodych ludziach. Powiat raciborski, wodzisławski i kędzierzyńsko-kozielski mają podobne wyzwania i spore doświadczenie, przed tymi samorządami też podobne problemy. Dlatego doradcy zawodowi, nauczyciele, eksperci rynku pracy oraz samorządowcy spotkali się już drugi raz, by dobrze przygotować się do nowej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Konferencja miała charakter szkoleniowy i została zorganizowana wspólnie w tamtejszym powiatowym centrum konferencyjnym.
Otworzyli ją trzej starostwie: Leszek Bizoń z Wodzisławia Śląskiego, Grzegorz Swoboda z Raciborza i starosta kędzierzyńsko-kozielski Paweł Masełko. Nasz powiat reprezentowali także: wicestarosta Józef Gisman, członkini zarządu powiatu Bożena Łotecka, a także kierownik wydziału oświaty Aurelia Stępień.
- Przed naszą młodzieżą coraz większe wyzwania nie tylko związane z tym jaką szkołę wybrać, ale także co potem, dlatego niezwykle istotna jest świadomość rynku pracy, umiejętność podjęcia właściwej decyzji będzie kluczowa. Dlatego tak bardzo stawiamy na doradztwo zawodowe, na dobre ambitne kierunki nauczania, których nie brakuje w naszych technikach, liceach czy szkołach branżowych – mówił starosta Paweł Masełko.
– Wychodzimy tu poza powiat, a nawet poza region i patrzymy na szkolnictwo w sposób ponadregionalny wspólnie z naszymi partnerami – dodał wicestarosta Józef Gisman.
- Najważniejszą częścią naszej działalności jest młodzież, na to stawiamy, ale często rozmawiamy z naszymi przyjaciółmi z Kędzierzyna-Koźla i Wodzisławia Śląskiego, by odpowiednio reagować na to, co dzieje się na rynku pracy. W naszych budżetach oświata to największy wydatek, dlatego cieszy mnie obecność tak wielu gości od kuratora oświaty po osoby mocno zaangażowane w szkoły już bezpośrednio – zaznaczył starosta raciborski Grzegorz Swoboda.
- Jesteśmy na pięknej ziemi wodzisławskiej i cieszę się, że trzy powiaty połączyły swoje siły. Chciałbym podkreślić, że to trzy silne powiaty o czym świadczy chociażby ostatni ranking powiatów, gdzie oceniani byliśmy również za edukację młodzieży i wszystkie trzy samorządy to liderzy krajowi i wojewódzcy – podkreślił starosta wodzisławski Leszek Bizoń.
Dr Ireneusz Wiśniewski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu przypomniał, że powiat kędzierzyńsko-kozielski już w 2012 roku stworzył szkolną sieć doradztwa zawodowego, a teraz powiat jest liderem dużego wojewódzkiego projektu realizowanego ze środków unijnych, gdzie na przykładzie Kędzierzyna-Koźla buduje się dużą siec doradztwa zawodowego na całej Opolszczyźnie.
- W dzisiejszym świecie nie da się osiągać rozwoju zawodowego stając się tylko specjalistą w jakiejś dziedzinie, czyli zdobywając wiedzę i stosując ją w praktyce. Dzisiaj doradzając naszym uczniom wydaje się, że musimy mieć świadomość tego, że równie ważne będzie nauczenie młodych ludzi umiejętności nadążania za zmieniającymi się warunkami, wykształcenie wydaje się warunkiem koniecznym, ale to nie jest warunek wystarczający, by sobie na rynku pracy poradzić – mówiła Katarzyna Paprotny, która jest doradcą zawodowym w Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu.
Żródło: Powiat kędzierzyńsko-kozielski AL
What the ... FUTURE?
Do tej pory spotkania zrealizowane zostały w trzech szkołach: Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, II Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespol Szkoł nr 3. Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom, dzięki zaangażowaniu których zajęcia te mogły zostać sprawnie zeralizowane jednego dnia. Kolejne spotkania już w przyszłym tygodniu.
Powiatowa sieć partnerstw w mediach społecznościowych
Pełna oferta szkół powiatu na r. szk. 2024/2025
Zachęcamy do lektury
Sciągą z ofertą edukacyjną na rok 2024/2025 już dostępna
Sciągę znajdziecie TU oraz w zakładce Informator
Kolejny etap budowanie Sieci Doradztwa zawodowego w powiecie
Wicemarszałek Województwa Opolskiego Pani Zuzanna Donath – Kasiura, Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Paweł Masełko oraz Wicestarosta Józef Gisman otwierając konferencję podkreślali fakt, że nasz powiat jest wzorem budowania sieci doradztwa, nie tylko dla pozostałych powiatów w województwie, ale też w całej Polsce. Zebranych gości przywitali również gospodarze spotkania - Pani Dyrektor Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej Agnieszka Kossakowska oraz Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego dr Ireneusz Wiśniewski.
Głos zabrali także przedstawiciel partnera wiodącego Pani wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Małgorzata Kozioł i przedstawiciel Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Z-ca Dyrektora Pan Michał Wojczyszyn opowiadając zebranym o celach projektu oraz szansach i możliwościach wynikających z jego realizacji na terenie Opolszczyzny.
Zarówno włodarze powiatu, jak i dyrektorzy szkół podkreślali, że od lat stawiamy na kształcenie zawodowe i mamy bardzo dobrze wyposażone szkoły. Ciągła dynamika rynku wymaga jednak nieustannej mobilizacji i działań, tak, by możliwie najlepiej i najpełniej przygotowywać młodych ludzi do pełnienia ról zawodowych w zmieniającej się rzeczywistości. O tym jak robić to skutecznie opowiadali prelegenci:
|
|
|
|
|
W spotkaniu wzięło udział około 60 osób związanych z projektem, edukacją w regionie oraz rynkiem pracy – dla których bardzo ważny jest problem właściwego przygotowania młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Fakt, że jesteśmy w tworzeniu sieci o krok przed innymi powiatami, mobilizuje nas do dalszego działania i poszerzenia współpracy w ramach sieci o biznes.